2018

2018 Awards Photo Gallery

Posted on Updated on

THANK YOU FOR YOUR PARTICIPATION IN THE AWARDS CEREMONY. HOPE TO SEE YOU ALL NEXT YEAR!

2018 Garden Competition Award Winners

Posted on Updated on

BEST OVERALL GARDEN CTY WIDE AWARD:

21 Lee Avenue – James Bartz

 

BEST OVER ALL CONTAINER CITY WIDE AWARD:

75 Houston Avenue – Joan Kyle

 

RESIDENTIAL AWARDS – AREA 1

FIRST PLACE: 6 Pine Street – Pat Gaddy

SECOND PLCE: 17 Chestnut Street – Sarah Bullock

THIRD PLACE: 15 Johnson Court – Rebecca Kelly

 

HONORABLE MENTION:

5 Bedlow Place – Len DeAngelis

5 LaSalle Place – Claire Taylor-Quarry

52 Third Street – Barbara & Joe Tortolani

72 Third Street – Richard & Nancy Abbinanti

38 Thurston Avenue – Maureen Curran

70 Third Street – Christa Reise

42 Third Street – Cynthia Lafferty

7 Guerney Court – Ann McMahon

 

CONTAINER AWARDS – AREA 1

FIRST PLACE: 12 Sunshine Court – Peter & Nancy Lalli

SECOND PLACE:7 Cherry Street – Ann Ritterbusch

THIRD PLACE: 30 Third Street – Bekki Schenker

 

HONORABLE MENTON:  

47 Third Street – James Marinan

33 Tilden Avenue – Brian Rachmaciej

57 Kingston Avenue – Robin Pearson

7 Blackwell Place – Patricia Galuska

63 Third Street – Carol Nagle

65 Third Street – Pat Ludwig

7 Poplar Street – Susan & Bill Farrell

10 N. Baptist Street – Patrick Bakaj

5 Sycamore Street – Lisa Elliott

47 Poplar Street – Ann Souder

 

NEWCOMER AWARD – AREA 1

54 Malbone Road – Virginia Spaulding

 

RESIDENTIAL AWARDS – AREA 2

FIRST PLACE: 25 Chapel Terrace – Karen Gibbs

SECOND PLACE:31 School Street – Jim & Annette Connors

THIRD PLACE: 20 Sherman – John Yeagar

 

HONORABLE MENTION:

21 Ayrault Street – Colleen Hastings

188 Gibbs Avenue – Jennifer Stewart

66 John Street – Sheila Smith

1 Leonard Terrace – Joseph Dattilo

7 Greenough Place –Claire O’Donnelly

2 Marin Street – Cindy Merrill

1 Hazard Avenue – Anna Hattendorf & Frank Doyle

21 Mt. Vernon Street – Marjorie Cogar

10 Robinson Street – Megan Robertson

 

CONTAINER AWARDS – AREA 2

FIRST PLACE: 10 Whitwell Place – Jean Walsh

SECOND PLACE:55 Kay Street – Elaine & Bill Souza

THIRD PLACE: 22 Bliss Road – Heather & Doug Baker

 

HONORABLE MENTION:

15 Mt. Vernon Street – Jane & Dennis Demers

126-128 Spring Street – Andrea Restrepo

22 Sherman Street – Hilary Fearon White

82 Kay Street – Trish Poirrier

 

LARGE GARDEN – AREA 2

FIRST PLACE: 3 Kay Terrace – Justin McLaughlin

SECOND PLACE:12 Francis Street – Rosanne & Michael Franco

THIRD PLACE (TIE):14 Vernon – Kate Upham

84 Kay Street – Allen McCoy

 

HONORABLE MENTION:

70 Ellery Road – Shelle Walker

52 Holton Avenue – Catherine Spero 

 

GREEN GARDEN:

65 Prairie Avenue – Gloria McCarthy

 

NEWCOMER AWARD – AREA 2

16 Ellery Road – Lisa Weyandt

 

RESIDENTIAL AWARDS – AREA 3

FIRST PLACE: 50 Morton Avenue – Adrienne Ranelli

SECOND PLACE: 616 Thames Street – Terry Clark

THIRD PLACE: 21 Dresser Street – James Hedin

 

HONORABLE MENTION:

132 Webster Street – Dory & Dan Benson

81 Middleton Avenue – Agnes & Brian Martin

515 Spring Street – Toon Perkins

13 Pope Street – Mary Conner

49 Harrison Avenue – Holly Paterson

51 Harrison Avenue – Leslie Grosvenor

141 Carroll Avenue – Ellen Michael

2 Weatherly Avenue – Regina Jones

64 Middleton Avenue – Frank Mondelli

13 Weatherly Avenue – Kim Fleming

9 Carey Street – Bob Smith

31 Berkeley Avenue – Barbara Fiszel

82 Middleton Avenue – Melissa Lavallee

 

CONTAINER AWARDS – AREA 3

FIRST PLACE: 608 Spring Street – Traci Galpen

SECOND PLACE:13 Coddington Wharf – Marion Maroney

THIRD PLACE: 30 Thomas Street – Susan Tierney

 

HONORABLE MENTION:

27 Carey Street – Jo Anne Ritchie

45 Weaver Avenue – Jane Bresko

29 Thomas – Kathryn O’Keefe

36 Berkeley Avenue – Lynne Shore

4 Cliff Avenue – Molly & Dan McGregor

32 Hammond Street – Robert Johnson

43 Lee Avenue – Dan & Jamie Vara

491 Spring Street – Cheri Meckley

64 Bateman Ave, – Tina Stinton

14 Hammond Street – Tina Murphy-Reynolds

8 Bateman Avenue – Stevia & Dennis McQuillen

487 Spring Street – Deborah Smith

7 Carey Street – Peter Quarry

 

LARGE GARDEN:

FIRST PLACE: 503 Bellevue -Robert Newton

 

HONORABLE MENTION:

181 Coggeshall Avenue – Robin Spagnolo

20 Dresser Street – Tim Wein

39 McCormick Rd. – Victoria Baskin

 

NEWCOMER AWARD – AREA 3

11 Weatherly Avenue – Adele & Tip Bowley

 

SENIOR DEVELOPMENT:

FIRST PLACE: 38 A Earl Avenue – Joyce Booth

SECOND PLACE:27A Chapel Street – Rexene Dorsett

THIRD PLACE: 31 Deblois Street – Christine Petrarca & Anne Gadoury

 

HONORABLE MENTION:

29 Chapel Street – David Manning

17B Pond Avenue – Manuel & Mildred Madayag

FAMILY DEVELOPMENT:

FIRST PLACE: 6 Sgt. Weidemann Street – Maria Morris

SECOND PLACE:1 Robert Douglas Lane – Janet Mayer-Walker

THIRD PLACE: 68 Park Holm – John O’Brien

 

HONORBLE MENTION:

8 Beech Lane – Anne Marie Johnson

Chapel Children’s Garden/Karen Gibbs

 

BED & BREAKFAST AWARDS:

FIRST PLACE: 31 Dearborn House-Jeannine Bestoso

SECOND PLACE:Belle View/22 Freebody Street – Anthone Zaloumis

THRD PLACE: Anna Pell House, 26 Mary Street – Katie Dyer

 

SMALL BUSINESS AWARD:

FIRST PLACE: 2 Wellington Avenue/Hibernia Hall – Steve Turcotte &Bob Lehane

SECOND PLACE: Pauline’s Palm & Tarot Reading/398 Thames – Maria Miller & Janice Semprini

THIRD PLACE (tie): The Fifth Element/111 Broadway – Brad Cherevaty and Frank Doyle

Sanford-Covell Villa Marina/72 Washington Street – Anne Ramsey Cuvelier

 

HONORABLE MENTION:

29 Elm Street/Third and Elm Print – Ilse Buchert Nesbitt

110 Long Wharf/Newport Yacht Club – Carol Nagle

4 Calvert Street/Newport Chiropractic – Dr. Danielle Coulter

196 Bellevue/Gingy’s – Ann Trapp

186 Bellevue/La Forge Casino – Brendan O’Donnell – Matt Jones

 

COMMUNITY:

FIRST PLACE: 61 Poplar Street/St. John the Evangelist– Father Nathan Humphrey

SECOND PLACE:Friends of the Waterfront /King’s Park & State Pier – Johanna Vietry

THIRD PLACE: Friends of King Park/Rochambeau Statue – Gianna Sullivan, Pam Fleming

 

HONORABLE MENTION:

Newport Public Library/Seaside Garden Club – Jean Wood

Christopher Columbus Statue/Seaside Garden – Ash McMullen

Harbor Master’s Office/39 America Cup’s Avenue – Tim Mills

39 Farewell Street/ Mumford Manor – Diane Conlon

1 Vernon Avenue/Jesus Saviour Church – Father Francis O’Loughlin

111 Washington Street/Harbor House – Ann Daly