2018 Garden Competition Award Winners

Posted on

BEST OVERALL GARDEN CTY WIDE AWARD:

21 Lee Avenue – James Bartz

 

BEST OVER ALL CONTAINER CITY WIDE AWARD:

75 Houston Avenue – Joan Kyle

 

RESIDENTIAL AWARDS – AREA 1

FIRST PLACE: 6 Pine Street – Pat Gaddy

SECOND PLCE: 17 Chestnut Street – Sarah Bullock

THIRD PLACE: 15 Johnson Court – Rebecca Kelly

 

HONORABLE MENTION:

5 Bedlow Place – Len DeAngelis

5 LaSalle Place – Claire Taylor-Quarry

52 Third Street – Barbara & Joe Tortolani

72 Third Street – Richard & Nancy Abbinanti

38 Thurston Avenue – Maureen Curran

70 Third Street – Christa Reise

42 Third Street – Cynthia Lafferty

7 Guerney Court – Ann McMahon

 

CONTAINER AWARDS – AREA 1

FIRST PLACE: 12 Sunshine Court – Peter & Nancy Lalli

SECOND PLACE:7 Cherry Street – Ann Ritterbusch

THIRD PLACE: 30 Third Street – Bekki Schenker

 

HONORABLE MENTON:  

47 Third Street – James Marinan

33 Tilden Avenue – Brian Rachmaciej

57 Kingston Avenue – Robin Pearson

7 Blackwell Place – Patricia Galuska

63 Third Street – Carol Nagle

65 Third Street – Pat Ludwig

7 Poplar Street – Susan & Bill Farrell

10 N. Baptist Street – Patrick Bakaj

5 Sycamore Street – Lisa Elliott

47 Poplar Street – Ann Souder

 

NEWCOMER AWARD – AREA 1

54 Malbone Road – Virginia Spaulding

 

RESIDENTIAL AWARDS – AREA 2

FIRST PLACE: 25 Chapel Terrace – Karen Gibbs

SECOND PLACE:31 School Street – Jim & Annette Connors

THIRD PLACE: 20 Sherman – John Yeagar

 

HONORABLE MENTION:

21 Ayrault Street – Colleen Hastings

188 Gibbs Avenue – Jennifer Stewart

66 John Street – Sheila Smith

1 Leonard Terrace – Joseph Dattilo

7 Greenough Place –Claire O’Donnelly

2 Marin Street – Cindy Merrill

1 Hazard Avenue – Anna Hattendorf & Frank Doyle

21 Mt. Vernon Street – Marjorie Cogar

10 Robinson Street – Megan Robertson

 

CONTAINER AWARDS – AREA 2

FIRST PLACE: 10 Whitwell Place – Jean Walsh

SECOND PLACE:55 Kay Street – Elaine & Bill Souza

THIRD PLACE: 22 Bliss Road – Heather & Doug Baker

 

HONORABLE MENTION:

15 Mt. Vernon Street – Jane & Dennis Demers

126-128 Spring Street – Andrea Restrepo

22 Sherman Street – Hilary Fearon White

82 Kay Street – Trish Poirrier

 

LARGE GARDEN – AREA 2

FIRST PLACE: 3 Kay Terrace – Justin McLaughlin

SECOND PLACE:12 Francis Street – Rosanne & Michael Franco

THIRD PLACE (TIE):14 Vernon – Kate Upham

84 Kay Street – Allen McCoy

 

HONORABLE MENTION:

70 Ellery Road – Shelle Walker

52 Holton Avenue – Catherine Spero 

 

GREEN GARDEN:

65 Prairie Avenue – Gloria McCarthy

 

NEWCOMER AWARD – AREA 2

16 Ellery Road – Lisa Weyandt

 

RESIDENTIAL AWARDS – AREA 3

FIRST PLACE: 50 Morton Avenue – Adrienne Ranelli

SECOND PLACE: 616 Thames Street – Terry Clark

THIRD PLACE: 21 Dresser Street – James Hedin

 

HONORABLE MENTION:

132 Webster Street – Dory & Dan Benson

81 Middleton Avenue – Agnes & Brian Martin

515 Spring Street – Toon Perkins

13 Pope Street – Mary Conner

49 Harrison Avenue – Holly Paterson

51 Harrison Avenue – Leslie Grosvenor

141 Carroll Avenue – Ellen Michael

2 Weatherly Avenue – Regina Jones

64 Middleton Avenue – Frank Mondelli

13 Weatherly Avenue – Kim Fleming

9 Carey Street – Bob Smith

31 Berkeley Avenue – Barbara Fiszel

82 Middleton Avenue – Melissa Lavallee

 

CONTAINER AWARDS – AREA 3

FIRST PLACE: 608 Spring Street – Traci Galpen

SECOND PLACE:13 Coddington Wharf – Marion Maroney

THIRD PLACE: 30 Thomas Street – Susan Tierney

 

HONORABLE MENTION:

27 Carey Street – Jo Anne Ritchie

45 Weaver Avenue – Jane Bresko

29 Thomas – Kathryn O’Keefe

36 Berkeley Avenue – Lynne Shore

4 Cliff Avenue – Molly & Dan McGregor

32 Hammond Street – Robert Johnson

43 Lee Avenue – Dan & Jamie Vara

491 Spring Street – Cheri Meckley

64 Bateman Ave, – Tina Stinton

14 Hammond Street – Tina Murphy-Reynolds

8 Bateman Avenue – Stevia & Dennis McQuillen

487 Spring Street – Deborah Smith

7 Carey Street – Peter Quarry

 

LARGE GARDEN:

FIRST PLACE: 503 Bellevue -Robert Newton

 

HONORABLE MENTION:

181 Coggeshall Avenue – Robin Spagnolo

20 Dresser Street – Tim Wein

39 McCormick Rd. – Victoria Baskin

 

NEWCOMER AWARD – AREA 3

11 Weatherly Avenue – Adele & Tip Bowley

 

SENIOR DEVELOPMENT:

FIRST PLACE: 38 A Earl Avenue – Joyce Booth

SECOND PLACE:27A Chapel Street – Rexene Dorsett

THIRD PLACE: 31 Deblois Street – Christine Petrarca & Anne Gadoury

 

HONORABLE MENTION:

29 Chapel Street – David Manning

17B Pond Avenue – Manuel & Mildred Madayag

FAMILY DEVELOPMENT:

FIRST PLACE: 6 Sgt. Weidemann Street – Maria Morris

SECOND PLACE:1 Robert Douglas Lane – Janet Mayer-Walker

THIRD PLACE: 68 Park Holm – John O’Brien

 

HONORBLE MENTION:

8 Beech Lane – Anne Marie Johnson

Chapel Children’s Garden/Karen Gibbs

 

BED & BREAKFAST AWARDS:

FIRST PLACE: 31 Dearborn House-Jeannine Bestoso

SECOND PLACE:Belle View/22 Freebody Street – Anthone Zaloumis

THRD PLACE: Anna Pell House, 26 Mary Street – Katie Dyer

 

SMALL BUSINESS AWARD:

FIRST PLACE: 2 Wellington Avenue/Hibernia Hall – Steve Turcotte &Bob Lehane

SECOND PLACE: Pauline’s Palm & Tarot Reading/398 Thames – Maria Miller & Janice Semprini

THIRD PLACE (tie): The Fifth Element/111 Broadway – Brad Cherevaty and Frank Doyle

Sanford-Covell Villa Marina/72 Washington Street – Anne Ramsey Cuvelier

 

HONORABLE MENTION:

29 Elm Street/Third and Elm Print – Ilse Buchert Nesbitt

110 Long Wharf/Newport Yacht Club – Carol Nagle

4 Calvert Street/Newport Chiropractic – Dr. Danielle Coulter

196 Bellevue/Gingy’s – Ann Trapp

186 Bellevue/La Forge Casino – Brendan O’Donnell – Matt Jones

 

COMMUNITY:

FIRST PLACE: 61 Poplar Street/St. John the Evangelist– Father Nathan Humphrey

SECOND PLACE:Friends of the Waterfront /King’s Park & State Pier – Johanna Vietry

THIRD PLACE: Friends of King Park/Rochambeau Statue – Gianna Sullivan, Pam Fleming

 

HONORABLE MENTION:

Newport Public Library/Seaside Garden Club – Jean Wood

Christopher Columbus Statue/Seaside Garden – Ash McMullen

Harbor Master’s Office/39 America Cup’s Avenue – Tim Mills

39 Farewell Street/ Mumford Manor – Diane Conlon

1 Vernon Avenue/Jesus Saviour Church – Father Francis O’Loughlin

111 Washington Street/Harbor House – Ann Daly

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *