2016 Garden Award Winners

The 2016 Newport in Bloom Awards Ceremony took place on Wednesday, August 24th at the International Tennis Hall of Fame on Bellevue Avenue. This year’s competition had the greatest number of participants to date.

Take a ride around the city and enjoy all the beautiful plantings in our community.  A map and all of the winners can be found in the awards brochure. 2016 Award Winners and Map

We would like to thank everyone who participated this year. The award winners were as follows:

BEST OVERALL GARDEN CITY WIDE AWARD:
38 Holten Ave. – Nancy Oliveira

BEST OVER ALL CONTAINER CITY WIDE AWARD
32 Prescott Hall Rd. – Maureen & Bob Ziegler

RESIDENTIAL AWARDS – AREA 1

FIRST PLACE: 9 Pennacook St. – Maryann & Bob Cross
SECOND PLACE: 63 Third St. – Carol Nagle
THIRD PLACE: 19 Willow – Sharon Siegl

HONORABLE MENTION:
5 Bedlow Place – Len DeAngelis
52 Third St. – Barbara & Joe Tortolani
3 Maitland Court – Lorraine Beaumont
67 Washington St. – Jim & Donna Biggs
13 Bayside Ave. – Linda & Mark Narbey
49 Third St. – Margaret Mauro
30 Second St. – Trudy & Mike Conroy
37 Walnut – Greg Norden
70 Third St. – Christa Reise
17 Chestnut St. – Sarah Bullock
74 Third St. – Raymond Bliss

CONTAINER AWARDS – AREA 1
FIRST PLACE: 65 Third St. – Pat Ludwig
SECOND PLACE: 37 Elm St. – Nancy & Carl Tiska
THIRD PLACE: 34 ½ Hall Ave, – Mary Beth Zalewski

HONORABLE MENTION:
47 Third St. – James Marinan
57 Kingston Ave. – Robin Pearson & Eric Schmigle
25 Burdick Ave. – Carole Maloney
63 Hall Ave. – Peggy Rosa
348 Broadway – Victoria Rosenthal
5 Johnson Ct. – Jayne & David Butler
41 Warner St. – Kelly & Michael Thompson
1 Rowland Rd. – Leslie Gilman
38 Second St. – Betsy Green
106 Evarts – Kathy Meyer
1 ½ Vicksburg Place – Lynn & Lawrence Chase
41 Walnut Street – Mary Jane Rodman
12 Third St. – Sarah Frost
10 Sunshine Court – Daniel Caldwell
24 Burnside Ave. – Pauline Perkins-Moye

NEWCOMER AWARD – AREA 1
38 Thurston St. – Maureen Curran

RESIDENTIAL AWARDS – AREA 2
FIRST PLACE: 3 Kay Terrace – Chris & Justin McLaughlin
SECOND PLACE: 66 John St. – Sheila Smith
THIRD PLACE: 84 Kay St. – Victoria & Allen McCoy

HONORABLE MENTION:

106 Touro St. – Paul Galluscio
287 Gibbs Ave. – Bethany DiNapoli
30 Mann Ave. – Jason Wilson
139 Kay St. – Bart Grimes
19 Friendship Pl. – Rebecca Miller
52 Holten Ave. – Catherine Spero
11 Marion St. – Tom Kelly
59 Kay Blvd. – Carol & David Bazarsky
10 Leonard Terrace – Pam & Doug Lowe
264 Gibbs St. – Kathy Longson
24 Brooks Ave. – Jeremy Wells
12 Sherman St. – Amanda Ward
38 Green St. – Pamela Granbery
70 Ellery Rd. – Shelle Walker
237 Gibbs Ave. – Claudia Clark
95-97 Kay St. –Peter McIntosh, William Buckley & JoeBorskey,
162-1 Rhode Island Ave. – Beverly Black
31 School St. – Annette & Jim Connors
32 School St. – Holly Murphy & Friends
1 Hazard St. – Anna Hattendorf Doyle & Freya & Porter Doyle
7 Tabor St. – Steve Louvet
73 Ayrault St. – Michelle & Tom Healey
45 Kay St. – Ann Sullivan
58 Gibbs Ave. – Shannon Walker
12 Vernon Ave. – Kate Upham

CONTAINER AWARDS – AREA 2
FIRST PLACE: 10 Whitwell Place – Jean Walsh
SECOND PLACE: 8 Gibson Park Place – Nancy Dyman
THIRD PLACE: 65 Kay Street – Valerie Scheinfeldt

HONORABLE MENTION:
42 Rhode Island Ave. – Laura Glazier
22 Sherman Street – Hilary Fearon White
111 Kay Street – Louise Rick
14 Hunter Ave. – Kathleen Egan
83 Rhode Island Ave. – Donna Elkin
103 Kay Blvd. – Bette Reed
127 Bliss Road – Bob Elliott


NEWCOMER AWARD – AREA 2

86 Mill St. – Ginny & Jim Purviance

RESIDENTIAL AWARDS- AREA 3
FIRST PLACE: 50 Morton Ave. – Adrienne Ranelli
SECOND PLACE: 12 Atlantic St. – Elaine & John Lynch
THIRD PLACE: 49 Bateman Ave. – Deborah & Harry Winthrop

HONORABLE MENTION:
616 Thames St. – Kathy & Terry Clark
27 Carey St. – JoAnne Ritchie
56 Parker St. – Peggy Taylor
181 Coggeshall Ave. – Robyn Spagnola
56 Connection St. – Patricia Healey
17 Grafton St. – Sharon & Diane Evans
55 Harrison Ave. – Pat Olechnowicz
81 Annandale – Lily Royal
525 Spring St. – Kerri Renshaw
38 Morton Ave. – Joe Buckley
7 South Baptist St. – Kate Haakonsen

CONTAINER AWARDS – AREA 3

FIRST PLACE: 81 Middleton Ave. – Agnes & Brian Martin
SECOND PLACE: 13 Coddington Wharf – Marion Maroney
THIRD PLACE: 7 Carey St. – Peter Quarry
HONORABLE MENTION:
43 Lee Ave. –Jamie and Dan Vara
9 Carey St. – Bob Smith
573 Spring St. – Matt Buckley
543 Spring St. – Brigid & Raymond Gomes
37 Carey St. – Kelly Karpoe

NEIGHBORHOOD AWARD:
30 Thomas St.- Susan Tierney
29 Thomas St. – Kathy O’Keefe
26 Thomas St. – JoAnn & Henry Rosemont

NEWCOMER AWARD – AREA 3
64 Middleton Ave. – Frank Modelli

SENIOR DEVELOPMENT AWARD :
FIRST PLACE: 31 Deblois St
31 D Deblois St. – Anne Gadoury
31 A Deblois St. – Patrick Dupont
31 C Deblois Ave. – Christine Petrarca
SECOND PLACE: 38 Earl Ave,
38 B Earl Ave. – Egbertina Olson
38 A Earl Ave. – Joyce Booth
THIRD PLACE: 18 D Coddington Ave. – Jane Galin
HONORABLE MENTION:
19 Chapel St. # 524 – David Manning

FAMILY DEVELOPMENT:

FIRST PLACE: 25 Chapel Terrace – Karen Gibbs
SECOND PLACE: 63 Park Holm – John O’Brien
THIRD PLACE: Children’s Garden at Chapel Terrace

BED AND BREAKFAST AWARDS:
FIRST PLACE: Victoria Skylar B&B, 102 Second St. – Joanne Coulter
SECOND PLACE: Anna Pell House, 26 Mary St. – Katie Dyer & Nord Lange

BUSINESSES:
FIRST PLACE: Bellevue Shopping Center – Aram Garabedian & Jonathon Bourne
SECOND PLACE: The Fifth Element, 111Broadway – Anna H. Doyle & Jonathon Bourne
THIRD PLACE: Brick Market Place, Goddard Row – c/o Paul @ Pleasant Surprise

HONORABLE MENTION:
La Forge Casino Restaurant, 186 Bellevue – Peter Crowley
O’Neil Hayes Funeral Home, 465 Spring St. – Lisa Bell
Sara Campbell – 115 Bellevue Ave.
Macoici & Fisher, 130 Touro St. – Trish & Richard Fisher
Inn on Bellevue, 30 Bellevue Ave. – Gino Difante


COMMUNITY PLANTINGS:

FIRST PLACE: Friends of King Park – Diane Winslow, Gianna Sullivan, Janet Hunt, Kathleen Clare
SECOND PLACE: Friends of the Waterfront – Johanna Vietry and Carole Steinbrenner
THIRD PLACE: Tie
Jesus Saviour Church – Father Francis O’Loughlin
St. John’s on The Point – Father Nathan Humphrey & Jason Anton

HONORABLE MENTION:
Newport Public Library – Seaside Garden Club, Jean Wood
Christopher Columbus Statue – Seaside Garden Club, Pat Olechnowicz